Legg igjen en kommentar:
14 kommentarer
Hei Vi prøvde å lage denne, og var først skeptiske til smaken. MEN den er jo supergod i taco og til pølser, og sammen med mye annet mat. Nam! Takk for oppskrift!
Å så godt å høre!:) Samme her, tok litt tid her og men nå er det en av favorittene til lille M
Hei, har akkurat laget eplekraut for første gang. Trenger jeg å flytte væske i den nye glass hvor det oppbevares videre? Eller bare kål, eple, hvittløk?
SvareKan fermentert mat gis fra 6mnd eller er det noe man bør vente litt med? Håper dere har en hyggelig morsdag idag!
Hei! Du kan starte med noe fermentert mat fra 6 måneder Meierprodukter blant annet bør du vente med til 10 måneder..
Hei Lisbeth, det er sant:) Det er ikke så nøye men om det er et veldig lite kålhode, kan du eventuelt ta mindre hvitløk f.eks
Hei. Jeg lurer på det samme som Katarina: skal væsken også over i norgesglasset?
SvareHei, har en gutt på snart 10 måneder og vil gjerne begynne å gi han litt fermentert kål. Men lurer på: hvor mye bør/kan jeg gi per dag?
SvareHei Celine! Det er vanskelig å si herfra akkurat hva som eventuelt har gått galt. Men, den må ikke boble, men her må man rett og slett bare bruke sansene for å vurdere den. Den skal lukte friskt og syrlig. Kålen bør ligge under væske, og det skal ikke være noe synlig muggdannelse. Har du smakt på den? Smaken skal også være syrlig. Hilsen Thea BBB
SvareHei! Nei, saltet må være med i kålen da dette er viktig både for at fermenteringen skal skje og for å konservere produktet. Mengdene blir ikke så store per lille bit av kål man spiser.
Du kan prøve å skylle kålen i et dørslag før du serverer den hvis du syntes den er for salt – men da forsvinner også en del av de gode bakteriene, enzymene og organiske syrene som finnes i saften i kålen.
Svare